Yükleniyor...

Kutnu, Dior'un yeni koleksiyonunda

15 Temmuz 2022

Dior, İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonunda Gaziantep'in kutnu kumaşını kullandı.

Gaziantep'in unutulmaya yüz tutmuş bir değeri olan kutnu kumaşını yeniden hayata döndüren Kutnia markası, uluslararası bir başarıya imza attı. Dior, İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonunda Gaziantep'in kutnu kumaşını kullandı. Dior, sosyal medya hesaplarında kutnu kumaşının tekniği, önemi ve tarihi üzerine Gaziantep'te çekimlerini gerçekleştirdiği bir video yayınladı.
16. yüzyılda Osmanlı saraylarında kullanılan ve tüm zamanların en parlak kumaşlarından biri olarak bilinen kutnu kumaşını diğerlerinden ayıran Gaziantep'in tarihsel önemi. İpek Yolu üzerinde olan kent, tarih boyunca yerel pamuk ile bölgeden geçen tüccarların taşıdığı ipeğin birbirine karışarak yepyeni bir kumaş ortaya çıkarmasına zemin hazırladı.
Bir sosyal sorumluluk projesi olarak yolculuğuna başlayan Kutnia markası, kurucusu Julide Konukoğlu'nun inisiyatifiyle kutnu kumaşını, dokuma tarzını değiştirmeden, zamana uygun bir hale getirerek ve geliştirerek dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Kutnia, önceleri eni dar olduğu için kullanım alanı kısıtlı olan bu kumaşı genişletip dikişe elverişli bir hale getirerek yola çıktı. Kutnu üretim zanaatına büyük önem veren markanın ürettiği kumaşlarda ise her ustanın kişisel imzası bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaş